Zdrowie

Kiedy powinno się zgłosić na terapię uzależnień?

W czasie wolnym większość z nas oddaje się różnym, z pozoru niegroźnym formom rozrywki. Niektóre z nich mogą przerodzić się jednak w uzależnienie. Kilka kieliszków mocnego alkoholu regularnie wypijanych w gronie przyjaciół może prowadzić do alkoholizmu, a niewinna partyjka pokera – przekształcić się w nałogowy hazard. W pewnym momencie terapia uzależnień staje się jedynym sposobem na powrót do normalności. Jak rozpoznać, że nadszedł moment na podjęcie tego kroku?

Masz za sobą nieudane próby zerwania z nałogiem

Już od jakiegoś czasu zdajesz sobie sprawę z tego, że jesteś osobą uzależnioną i podejmujesz próby odstawienia używek lub zaprzestania nałogowych zachowań? Przez kilka dni udaje Ci się nie pić alkoholu, ale nie potrafisz odmówić sobie kilku kieliszków w weekend, a potem znowu zaczynasz pić codziennie? Na prośbę bliskiej osoby rezygnujesz z wielogodzinnych sesji grania w gry komputerowe, ale po jakimś czasie od nowa zarywasz noce na rzecz rozgrywek? Nie jesteś jedyną osobą, której nie udało się zerwać z nałogiem samodzielnie. Zamiast obwiniać się o kolejne niepowodzenia na tym polu, po prostu skorzystaj z profesjonalnej pomocy i zapisz się na terapię.

Nie potrafisz już przestać

Czujesz, że nałóg jest silniejszy od Ciebie i krok po kroku przejmuje nad Tobą kontrolę nawet w tych sferach życia, które dotychczas były od niego wolne? Wiesz, że musisz wstać wcześnie rano do pracy, a mimo to wieczorem wychylasz kilka głębszych. A może problemy finansowe przytłaczają Cię do tego stopnia, że nie widzisz innego rozwiązania niż dalsze brnięcie w hazard? Ciągle powtarzasz, że tym razem się odegrasz i czujesz euforię na myśl o towarzyszącej grze adrenalinie. Jeśli nałóg panoszy się w Twoim życiu tak bardzo, że cierpią na tym Twoje obowiązki, a Ty po prostu nie potrafisz przestać pić albo grać, ośrodek odwykowy jest dla Ciebie najlepszym ratunkiem.

Kłamiesz na temat nałogu

Powodem do zapisania się na terapię uzależnień są również powtarzające się kłamstwa związane z nałogiem. Być może oszukujesz swoją rodzinę w kwestii ilości wypijanego alkoholu. Przy stole wypijasz tylko jedną puszkę piwa, ale po odejściu od niego opróżniasz dwie kolejne w ukryciu. A może okłamujesz partnera w obszarze domowych finansów, bo wierzysz, że wszystko odkręcisz podczas kolejnej wizyty w kasynie? Bliska osoba prosi Cię o zaprzestanie kompulsywnego grania w gry wideo, więc z włączeniem komputera czekasz, aż wszyscy domownicy zasną? Jeśli Twój rachunek sumienia wykazuje kłamstwa, dla własnego dobra udaj się na terapię.

Izolujesz się od bliskich

Niepokojącym objawem, którego pojawienie się powinno skłonić Cię do sięgnięcia po pomoc terapeuty jest również izolacja od rodziny oraz przyjaciół. To naturalne, że często odczuwasz wstyd i niezrozumienie. Unikając kontaktu z bliskimi nie rozwiążesz jednak problemu, a jedynie go pogłębisz. Jeśli więc regularnie odmawiasz udziału w rodzinnych uroczystościach i coraz rzadziej widujesz przyjaciół mimo zaproszeń z ich strony, bo zamiast spędzać czas z bliskimi, wolisz pić albo grać w samotności, udaj się do ośrodka leczenia uzależnień.

 

 

 

Artykuł sponsorowany

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *