Rozwój osobisty

Stypendia dla obcokrajowców w Polsce. Jak uzyskać dofinansowanie pracy naukowej?

Obcokrajowcy przebywający w naszym kraju mogą liczyć na wsparcie zarówno socjalne, jak i naukowe. To drugie zapewniają im stypendia dla obcokrajowców udostępniane przez różne instytucje. W ich ramach uczestnicy mogą prowadzić badania naukowe i otrzymywać w trakcie ich trwania wsparcie merytoryczne i finansowe ze strony organizatora. Obywatele krajów Europy Wschodniej już teraz mogą ubiegać się o stypendium „Miesiąc w Polsce” z Centrum Dialogu Mieroszewskiego. Kto może wziąć udział w tym programie stypendialnym?

Stypendia dla obcokrajowców w Polsce. Do kogo adresowany jest „Miesiąc w Polsce”?

Stypendia dla obcokrajowców w Polsce są skierowane do cudzoziemców, czyli osób, które nie posiadają polskiego obywatelstwa. Program stypendialny Centrum Dialogu Mieroszewskiego został stworzony z myślą o osobach pochodzących z Ukrainy, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Rosji, które mają chęć prowadzenia badań naukowych w naszym kraju. Mogą być to zarówno pracownicy ośrodków akademickich i instytucji naukowych, jak i studenci.

W ramach stypendium, uczestnik ma zapewnione finansowe i merytoryczne wsparcie niezbędne do realizacji swojego programu badawczego. Może on przybierać różne formy – wywiadu, ankiety, kwerendy archiwalnej i bibliotecznej oraz inne, na które organizator wyrazi zgodę. Program badawczy musi być jednak zgodny z działaniami prowadzonymi przez Centrum Dialogu Mieroszewskiego i dotyczyć historii, polityki, dziedzictwa kulturalnego i społecznego narodów Europy Środkowo-Wschodniej.

Stypendia dla obcokrajowców w Polsce są ograniczone czasowo. W przypadku „Miesiąca w Polsce”, czas trwania programu naukowego realizowanego w stypendium wynosi 1 miesiąc. W tym czasie jego uczestnicy będą mogli prowadzić na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej badania naukowe nad historią, kulturą i dziedzictwem narodów Europy Środkowej i Wschodniej w zakresie zadań ustawowych Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.

 

Ile wynosi stypendium i jak złożyć wniosek o jego przyznanie?

W programie stypendialnym „Miesiąc w Polsce” może wziąć każda osoba z wymienionych powyżej krajów, która prowadzi lub zamierza prowadzić badania naukowe w obszarach znajdujących się w zakresie zadań ustawowych Centrum Dialogu Mieroszewskiego. Powinny one obejmować badania naukowe w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych obszaru Europy Środkowo-Wschodniej. Wniosek o przyznanie stypendium musi zostać złożony indywidualnie przez każdą ubiegającą się o przyznanie stypendium osobę oraz przez nią podpisany. Wniosek należy wypełnić i podpisać elektronicznie, a następnie przesłać go na adres e-mail podany na stronie organizatora.

Wszystkie przesłane wnioski są oceniane pod kątem formalnym i merytorycznym przez dyrekcję Centrum Dialogu Mieroszewskiego, a o wynikach analizy wnioskodawca informowany jest pisemnie. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, wnioskodawca podpisuje umowę stypendialną. W jej ramach będzie mógł spędzić miesiąc w Polsce i w tym czasie realizować prace badawcze w ustalonej z Centrum Dialogu Mieroszewskiego tematyce i formie. W czasie realizowania programu stypendialnego będzie otrzymywał stypendium w wysokości 6500 zł. Zwieńczeniem programu jest natomiast złożenie pisemnego sprawozdania wraz z wynikami przeprowadzonych badań do organizatora.

 

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy do “Stypendia dla obcokrajowców w Polsce. Jak uzyskać dofinansowanie pracy naukowej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *